Galeria przypadków


      Demodecosis canis

 

Nużyca uogólniona psa to poważne i trudno poddające sie leczeniu pasożytnicze zapalenie skóry.

Choroba wywyoływana jest przez roztocza o nazwie Demodex canis.

Pierwotnie choroba przenoszona jest z matki na szczeniaki w pierwszych dniach po porodzie. Może również wystepować u osobników dorosłych. Występowaniu choroby sprzyja obniżona odporności, pierwotna lubwtórna, bedąca wynikiem wielu innych chorób lub stosowania leków immunosupresyjnych.


Otodectes cynotis
Otodectes cynotis
Świerzb uszu /Otodectes cynotis/

Roztocz pasożytujący w zewnętrznym kanale słuchowym. Występuje zarówno u kotów jaki i psów. Często dorosłe osobniki są ich bezobjawowymi nosicielami.
W kanale słuchowym zauważa się ciemnobrązowy, często suchy wysiek, wypadający z uszu przy trzepaniu zwierzęcia głową. U zarażonych zwierząt pojawia się wzmożony świąd, drapanie okolicy głowy, szyi i przeczosy.
Torbiel jajnika u 2 letniej kotki
Torbiel jajnika u 2 letniej kotki
Torbiele jajnika

Występują zarówno u samic kotów jak i psów,w każdym wieku. W tym przypadku mamy doczynienia z młoda kotką w wieku 2 lat. Torbiele na jajnikach objawiaja się częstymi lub w krótkim okresie czasu nawracającymi rujkami/cieczkami/. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza weterynarii, który po potwierdzeniu podejrzenia określi sposób leczenia.
Przeczosy wywołane świądem skóry
Przeczosy wywołane świądem skóry
Świerzb drążący /Sarcoptes scabiei/

Świerzb jest roztoczem pasożytniczym . Bytuje w naskórku wywołując silne reakcje uczuleniowe , manifestujące się : świądem , zapaleniem skóry , nasilonym wypadaniem sierści.Zmiany mogą obejmować całą powierzchnię ciała lecz najczęściej dotkniętymi obszarami , są małżowiny uszne , pachy , okolice stawów
skokowych , brzuszna część tułowia , głowa . Silny świąd prowokuje psa do drapania się , czego nastepstwem są przeczosy , uszkodzenie naskórka a to prowadzić może do wtórnych zakażeń bakteryjnych .

Świerzb drążący
Świerzb drążący
Pozostawienie takiego stanu bez leczenia prowadzi do powikłań , osłabienia i wyniszczenia organizmu .
Świerzb atakuje nie tylko psy ale również inne zwierzęta domowe.Jest wysoce zarażliwy.Zwierzęta mogą zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub pośrednio tj. przez przedmioty , które były użytkowane przez chore zwierzęta np. legowiska , zabawki , ubranka.

Popsute zęby i osady zebrane po jednym zabiegu stomatologicznym u psa
Popsute zęby i osady zebrane po jednym zabiegu stomatologicznym u psa
Stomatitis

Utrzymywanie jamy pyska u psów i kotów to bardzo ważne zadanie dla właściciela. Dobrze kiedy już młode zwierzę nauczymy, że otwieramy mu pysk, podnosimy policzki.  Poznaje ono dotyk naszych palców w pysku. Często powtarzane ćwiczenia pozwolą nam w przyszłości spokojnie prowadzić zabiegi higieniczne uzębienia u psów i kotów. Nie wolno dopuścić do takiego stanu abyśmy w przychodni musieli usuwać prawie wszystkie zęby. Przewlekły stan zapalny prowadzić może do wielu dodatkowych chorób.

Kolejny przypadek ekstremalnego zaniedbania uzębienia u 10-cio letniego psa!!!!!

Polyplax spinulosa/Haemobartonella muris/-wesz , bardzo częsty pasożyt szczurów hodowlanych i wolnożyjących.