Zakres usług


Aparat do pomiaru cisnienia skurczowego Parks Doppler
Aparat do pomiaru cisnienia skurczowego Parks Doppler

Zakres usług:

 

Homeopatia

Akupunktura

Profilaktyka : szczepienia ochronne psów, kotów, królików, tchórzofretek

   okresowe odrobaczanie ,zapobieganie inwazji pcheł i kleszczy

Porady dotyczące utrzymania, żywienia i pielęgnacji zwierząt towarzyszących/korekcja pazurów

    kontrola i czyszczenie uszu/.

BoTick- szybki test wykrywający obecność bakterii borelia u kleszczy

Chipowanie i wydawanie paszportów dla zwierząt

Interna : USG...

Dermatologia (zeskrobiny w celu wykrycia obecności dermatofitów, ocena mikroskopowa wymazów, 

   testy alergiczne, leczenie zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych)

 -Gastroenterologia

Kardiologia (badanie EKG, pomiar ciśnienia krwi)

Choroby układu oddechowego

Urologia (badanie paskowe moczu, osadu moczu, analiza kamieni)

Endokrynologia (pomiar stężenia hormonów: ACTH, erytropoetyny, estradiolu,insuliny,kortyzolu             progesteronu , T3,T4, TSH  ,   testosteronu)

Oto-rhino-laryngologia

Położnictwo i rozród: diagnoza ciąży (usg, pomiar poziomu relaksyny),sterylizacja, cięcia cesarskie,           opieka nad zwierzętami ciężarnymi,zapobieganie rui i ciąży,Operacje sterylizacji i kastracji,Badanie prostaty,wyznaczanie optymalnego terminu krycia.

Chirurgia

Stomatologia :usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami,ekstrakcja zębów,leczenie chorób     przyzębia,polerowanie i lakierowanie zębów

Okulistyka: Diagnostyka i leczenie chorób oczu,Pomiar ciśnienia śródgałkowego przy użyciu                     tonometru,Operacje korekcji powiek.

 

Ciśnienie krwi

Jeśli mówimy o nadciśnieniu, to myślimy o ciśnieniu krwi tętniczej przekraczającym normy.

Pomiar ciśnienia krwi w praktyce weterynaryjnej staje się coraz częściej nieodzownym i jednym z wielu postępowań diagnostycznych, które to nabierają charakteru badań rutynowych. Prawidłowe ciśnienie krwi jest niezbędne do prawidłowego zaopatrywania tkanek w tlen oraz substancje odżywcze jak i odbierania z nich produktów przemiany materii oraz dwutlenku węgla. Może ono zostać zaburzone przez szereg chorób. Podwyższenie jak i obniżenie ciśnienia może mieć szkodliwy wpływ na wiele narządów, głównie na serce, nerki, oczy i centralny układ nerwowy. Wartość prawidłowego ciśnienia krwi jest różna dla psa i kota. Istnieje również zróżnicowanie rasowe, jak i osobnicze.

Dlatego ważne jest wykonywanie pomiaru u zdrowego zwierzęcia przynajmniej jeden raz w roku, w celu określenia prawidłowego ciśnienia dla tego właśnie osobnika. Prawidłowe wartości są różnie podawane przez różnych autorów. Zazwyczaj przyjmuje się, że
PSY: dużych ras mają ciśnienie systoliczne 120 +/- 15mmHg (labrador, golden retriever)średnich i małych ras 135 +/- 15 mmHg (terier, bullterier, jamnik, owczarek niemiecki, West Highland Terier, beagle)

KOTY: 120 +/- 10mmHg.


Badanie pomiaru ciśnienia krwi dokonuje się u psów i kotów do wyboru w dwóch miejscach, gdzie pomiary są porównywalne, mianowicie na przedniej łapie lub u podstawy ogona. Wykonuje się trzy pomiary, z których wylicza się średnią i ją przyjmuje się za ciśnienie tętnicze krwi tego pacjenta.

 

NADCIŚNIENIE

Nadciśnienie może być pierwszym symptomem rozwijającej się niewydolności układu krwionośnego lub niewydolności nerek. Ważna jest ocena stopnia nadciśnienia tętniczego. Zazwyczaj leczenie musi zostać podjęte przy ciśnieniu przekraczającym 185 +/- 30mmHg.

Najczęściej podawane choroby mogące mieć wpływ na podniesienie ciśnienia oprócz chorób serca, nerek, to nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, cukrzyca, akromegalia i inne. Dlatego warto wykonać dodatkowe specjalistyczne badania laboratoryjne: poziomu hormonów dokrewnych, enzymów nerkowych, wątrobowych i innych.

W naszej Przychodni wykonujemy badanie pomiaru krwi metodą dopplerowską (pomiar ciśnienia skurczowego) za pomocą aparatu Parks Doppler.